Niepołomice: moc atrakcji dla każdego

ByAdrian

paź 22, 2022

Bliskość Krakowa, cenne zabytki oraz malownicza okolica – oto walory, dzięki którym Niepołomice są miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki. Jakie atrakcje mogą tu oczarować turystów? Dlaczego warto odwiedzić tę miejscowość?

Niepołomice i ich miejsce na mapie Polski

Wielkim walorem Niepołomic jest ich położenie, a dokładniej – bliskość tak ciekawych miast, jak Wieliczka, Bochnia czy Kraków. Dogodny dojazd sprawia, że turyści chętnie uwzględniają wizytę w Niepołomicach w programie niejednej wycieczki po Małopolsce. Kuszą też i inne walory geograficzne tego miasta. Malownicza sceneria Pogórza Wielickiego i Bocheńskiego, sąsiedztwo tak wspaniałego kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Niepołomicka – oto czynniki, które skutecznie zachęcają turystów do odwiedzania tego miejsca.

Z kart historii

Niepołomice to nie tylko piękna okolica, ale i ciekawa historia, o której przypominają nam tutejsze zabytki. Wiadomo, że rejon Niepołomic już w czasach panowania pierwszych Piastów cieszył się sporym zainteresowaniem jako miejsce królewskich polowań. O rozwoju miasta można mówić jednak dopiero w kontekście wydarzeń z XIV wieku. W czasach Kazimierza Wielkiego wzniesiono tu zamek, który miał służyć przede wszystkim jako zamek myśliwski. Wokół tej rezydencji zaczęła się rozwijać osada o charakterze służebnym. To właśnie ona z czasem przekształciła się w piękne i niezwykle popularne wśród turystów miasto.

Niepołomice i ich atrakcje

A co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Atrakcji jest tu sporo. Obiektem, który wzbudza największe zainteresowanie wśród turystów, jest zamek, zwany często „drugim Wawelem”. Urządzone w jego murach Muzeum Niepołomickie jest jedną z ciekawszych placówek muzealnych na terenie Małopolski oraz atrakcją, której z pewnością warto poświęcić swój czas. Kolejnym obiektem, który zasługuje na zainteresowanie turystów, jest tak ważny zabytek sakralny, jak pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Ufundowany w czasach Kazimierza Wielkiego, zachwyca pięknymi kaplicami utrzymanymi w stylu renesansowym oraz ciekawą polichromią z drugiej dekady XX wieku. W czasie wycieczki po Niepołomicach warto też odwiedzić pobliskie Muzeum Fonografii, które – jako jedyne tego typu muzeum w Polsce – cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Kopiec Grunwaldzki, rynek z ratuszem –oto kolejne miejsca, dzięki którym pobyt w Niepołomicach dla każdego z nas stanie się ciekawym doświadczeniem.

Niepołomice to ciekawy ośrodek miejski, którego zabytkom z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Spacery po tym mieście mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą lekcją historii oraz jedyną w swoim rodzaju szansą na zapoznanie się z wyjątkowymi kolekcjami dzieł sztuki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *