Na czym polega afantazja?

ByAdrian

lis 5, 2022

Czy wiesz, że są ludzie, którzy nie mają zdolności do wyobrażania sobie i tworzenia obrazów mentalnych? Jest to dziwne zjawisko zwane afantazją.

Potęga wyobraźni.

Wyobraź sobie, że jesteś na plaży, leżysz w hamaku popijając chłodne smoothie i rozkoszując się szumem morskich fal, beztrosko, ciesząc się dniem. Jakie obrazy przychodzą Ci do głowy? Jeśli masz afantazję, nie będziesz w stanie zwizualizować żadnego obrazu w swojej głowie.Ludzie często wizualizują między innymi sceny, ludzi, doświadczenia, wyobrażenia, przedmioty, planowane plany. Kiedy myślisz o przyjacielu, na przykład, możesz natychmiast zwizualizować jego twarz w swoim umyśle. Osoby z afantazją nie są w stanie zwizualizować sobie tego rodzaju wyobrażeń mentalnych. Jeśli poprosisz osobę z afantazją o wyobrażenie sobie obiektu, może ona opisać go lub powiedzieć ci pojęcia, które zna na temat tego obiektu, ale nie będzie w stanie mieć mentalnego obrazu w tym momencie opisu.

Wiele z dostępnych informacji pochodzi z kilku małych badań i anegdotycznych relacji osób, które opisały swoje objawy. Naukowcy od dawna debatowali nad tym, jak dokładnie działa wyobraźnia w umyśle i jaką rolę może odgrywać w planowaniu i pamięci.

Dlaczego dochodzi do afantazji?

Chociaż nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, istnieją pewne „wskazówki”, dlaczego może to wystąpić u niektórych osób. Może to wynikać z tego, że wzorce aktywacji mózgu różnią się znacząco od normalnych kontroli u osób, które mają zdolność tworzenia obrazów mentalnych.  Jednakże, gdy osoby z afantazją próbują wizualizować obrazy, następuje znaczne zmniejszenie wzorców aktywacji w sieciach tylnych, podczas gdy aktywność w regionie czołowym jest znacznie zwiększona w porównaniu z kontrolą. Wskazuje to, że osoby z afantazją polegają bardziej na innej strategii poznawczej podczas zadania wyobrażeniowego. Ponadto uważa się, że wyniki w zadaniach związanych z pamięcią wzrokową i wyobrażeniami wizualnymi nie zależą od rzeczywistego doświadczenia wyobrażeń wizualnych.

Afantazja i pamięć.

Kiedy ludzie normalnie przywołują lub próbują przywołać obrazy z pamięci, często są w stanie wyobrazić sobie wydarzenia niemal tak, jakby odtwarzali wideo z danego doświadczenia. Często przywołują konkretne obrazy, które wyróżniają się w pamięci. U osób z afantazją wspomnienia wydarzeń często składają się po prostu z listy faktów.

Ktoś z afantazją może pamiętać dzień swojego ślubu, nazwiska osób, które w nim uczestniczyły, a nawet, jaka była pogoda tego dnia, ale nie będzie w stanie stworzyć mentalnego obrazu wydarzeń. Niektóre osoby z tym zaburzeniem mają również problemy z rozpoznawaniem twarzy lub dobrą orientacją przestrzenną.

Ten brak pamięci wzrokowej może mieć pewne zalety, ponieważ osoby z afantazją są mniej skłonne do zajmowania się natrętnymi wspomnieniami lub wspomnieniami, które mogą powodować pewne zaburzenia emocjonalne. Brak tych mentalnych obrazów powoduje, że nie są one dotknięte emocjonalnie.

Jak to jest żyć z afantazją?

Stan ten nie musi negatywnie wpływać na sukces życiowy danej osoby. Osoby zidentyfikowane z afantazją obejmują dużą grupę ludzi, którzy odnoszą sukcesy naukowcy, polityce, inżynierowie i inni specjaliści. Potrzeba więcej badań, aby dowiedzieć się, czy ten stan ma komponent genetyczny i aby dowiedzieć się więcej o konsekwencjach tego stanu w życiu ludzi.

Jeśli myślisz, że możesz mieć afantazję, będziesz musiał ćwiczyć strategie pamięciowe, ponieważ jeśli myślisz, że masz niezdolność do wizualizacji, możesz znaleźć niektóre rodzaje zapamiętywania trudniejsze, więc może być konieczne eksperymentowanie, aby znaleźć technikę, która działa dla ciebie, tak aby afantazja nie upośledzała cię nadmiernie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *