Krakowskie skarby. Kościół św. Franciszka

ByAdrian

paź 17, 2022

Kraków znany jest z cennych zabytków sakralnych, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmuj kościół Franciszkański. Dlaczego w czasie wycieczki po Starym Mieście warto zajrzeć do jego wnętrza?

Kościół św. Franciszka to ciekawy przykład sakralnej architektury, któremu warto się uważniej przyjrzeć z kilku względów. Uwagę przyciąga gotycka sylwetka budowli oraz fakt, iż była to jedna z pierwszych świątyń w Krakowie, do budowy których wykorzystano cegły. Wiadomo też, że kościół ten był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Jedno z nich miało miejsce w 1289 roku, kiedy to kościół stał się bezpiecznym schronieniem dla Władysława Łokietka, uciekającego przed Henrykiem Wrocławskim. Kościół ten zapisał się też w dziejach Krakowa jako miejsce śmierci kasztelana Andrzeja Tęczyńskiego, który został zamordowany przez krakowskich mieszczan.

Kościół Franciszkański w Krakowie jest też zabytkiem, w którym można spotkać się z wieloma cennymi dziełami sztuki. Pięknie prezentuje się tu ołtarz główny, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, oraz polichromie w nawie głównej, wykonane w 1900 roku przez Tadeusza Popiela. W prezbiterium można się z kolei zapoznać z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, którego dziełem jest też słynny witraż „Bóg Ojciec”. Witraż ten znajduje się nad głównym wejściem do kościoła, a dzięki grze światła, robi ogromne wrażenie na turystach.

Co jeszcze warto zobaczyć w kościele św. Franciszka? Z pewnością warto zajrzeć do kaplicy błogosławionej Salomei. Kaplica ta jest cennym zabytkiem z XV wieku, a za jej powstanie odpowiada krakowski cech murarzy i cieśli. Ciekawie prezentuje się też kaplica Męki Pańskiej, w której można zobaczyć dzieła sztuki pochodzące głównie z XVII wieku oraz kaplica Matki Bożej Bolesnej, którą dobudowano pod koniec XIX wieku. Do kościoła tego warto też zajrzeć ze względu na fakt, iż znajduje się on na krakowskim szlaku Jana Pawła II. Wiadomo, że Karol Wojtyła często tu bywał, a jako papież zatrzymywał się w sąsiadującym z kościołem pałacem biskupim. To miejsce kojarzone jest ze słynnym oknem papieskim, które do dziś ma ogromne znaczenie dla wiernych zaglądających do Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *