Jakie są skutki życia z fobiami?

ByAdrian

lis 21, 2022

Życie z fobią może być sporym wyzwaniem dla osób, które muszą się z nią zmagać na co dzień. Nawet jeśli obawiający się obiekt lub sytuacja nie pojawiają się regularnie w codziennym życiu, możesz spędzić wiele czasu martwiąc się, że mogą się pojawić lub zastanawiając się, jak ich uniknąć. W rzeczywistości, z definicji, fobia to coś, co zakłóca twoje życie.

Mów o tym przyjaciołom i rodzinie.

Powiedzenie przyjaciołom i rodzinie o swojej fobii może być dla Ciebie bardzo emocjonalne. Możesz się bać, że zostaniesz oceniony lub wyśmiany. W końcu w przeszłości mogli żartować z Ciebie lub kogoś, kto ma fobię.

Możesz też obawiać się, że Twoi bliscy „przypną Ci etykietę” i będą Cię traktować jak osobę chorą. Z kolei znajomi mogą traktować cię w sposób, w jaki chciałbyś, żeby nie traktowali, lub z drugiej strony unikać cię.

Chociaż ujawnienie swojej fobii może być trudne, jest to niezbędny krok w procesie leczenia. Na początku możesz chcieć porozmawiać z jednym lub dwoma bliskimi przyjaciółmi o tym, co się z Tobą dzieje. Zapewne wiesz, którzy znajomi zrozumieją Cię bardziej, a którzy mniej. Pamiętaj, że nie musisz mówić wszystkim, to twój wybór, aby wybrać tych, których robisz.

Jeśli spotykasz się z terapeutą, on lub ona może poprowadzić cię podczas tych trudnych dyskusji. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest być jak najbardziej szczerym. Jeśli będziesz próbował zminimalizować ból, którego doświadczasz z powodu fobii, prawdopodobnie twoi przyjaciele również uwierzą, że nie jest on dla ciebie tak ważny.

Psychologiczne i emocjonalne skutki fobii.

Fobie często mają daleko idące skutki, powodując trudności w wielu dziedzinach życia. Możesz się zastanawiać, czy to co czujesz jest normalne. Fobie mogą wpływać na Twoje życie emocjonalne na wiele sposobów.

1. Mogą one powodować silny lęk oraz emocjonalne i fizyczne reakcje, które towarzyszą lękowi.

2. Niektóre fobie (zwłaszcza agorafobia) mogą prowadzić do unikania sytuacji społecznych. Nie tylko pozostawił cię samotnym, ale masz czas, aby zastanowić się, dlaczego nie możesz być jak wszyscy inni.

3. Możesz czuć się zakłopotany. Możesz czuć się zawstydzony z powodu fobii lub z powodu wyborów, których musisz dokonywać z jej powodu.

Szukaj wsparcia.

Chociaż podstawowe wsparcie znajdziesz u swojego terapeuty i bliskich przyjaciół lub rodziny, może się okazać, że dodatkowe wsparcie ułatwi Ci radzenie sobie. Wiele osób uważa, że pomocne jest czytanie pierwszoosobowych relacji innych osób o ich osobistych zmaganiach z własnymi fobiami. Inni szukają najnowszych informacji na temat leczenia, aby zastosować je u siebie. Wielu uważa, że najlepszą terapią jest po prostu rozmowa z kimś o tym, co się z nimi dzieje.

Chociaż wiele osób z fobiami doświadcza podobnych obaw niezależnie od rodzaju fobii, każdy rodzaj fobii niesie ze sobą również specyficzne obawy. Znalezienie odpowiedniej grupy wsparcia lub społeczności wsparcia może zająć ci trochę czasu, ale kiedy już to zrobisz, będziesz zadowolony, że poświęciłeś czas na szukanie i znalazłeś. Nawet jeśli twoja rodzina i przyjaciele „rozumieją”, z czym się zmagasz, jest coś szczególnego w możliwości rozmowy z innymi ludźmi, którzy stoją przed takimi samymi wyzwaniami. Będziesz musiał zastanowić się, jaki rodzaj fobii ma na Ciebie wpływ, aby znaleźć pomoc, która naprawdę Ci odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *