National Sleep Foundation twierdzi, że popołudniowe ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w pogłębieniu snu i skróceniu czasu potrzebnego do zapadnięcia w senną krainę. Ostrzegają jednak, że energiczne ćwiczenia przed snem mogą w rzeczywistości mieć odwrotne skutki.
Badanie sprzed kilku lat wykazało, że poranna aktywność fizyczna była kluczem do lepszego snu. Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center ustalili, że dorosłe kobiety po menopauzie, które ćwiczyły pół godziny każdego ranka, miały mniejsze problemy z zaśnięciem niż te, które były aktywne w mniejszym stopniu. Dorosłe kobiety, które ćwiczyły w godzinach wieczornych, zauważyły niewielką lub żadną poprawę wzorców snu.
Ćwiczenia mają wiele zalet w zarządzaniu napięciem i dobrym samopoczuciu, a dla wielu z nas noc najlepiej pasuje do naszych harmonogramów. Lekkie ćwiczenia, takie jak joga lub spacer w nocy, mogą również pomóc w zasypianiu, ponieważ uwalniają od stresu bez nadmiernej stymulacji ciała. (Można się spierać, czy „lekkie” ćwiczenia tuż przed snem zakłócają sen; według eksperta medycyny sportowej, Elizabeth Quinn, w rzeczywistości mogą one lepiej spać).
Joga, która swoją nazwę zawdzięcza słowu „jarzmo” – łączyć – właśnie to robi, łącząc umysł, ciało i ducha. Ale niezależnie od tego, czy praktykujesz jogę w celu przemiany duchowej, radzenia sobie z napięciem i poprawy kondycji fizycznej czy snu, korzyści jest wiele.
Korzystanie z jogi polega na rozciąganiu ciała i kształtowaniu różnych pozycji, przy jednoczesnym utrzymywaniu oddechu w miarę wolnego i kontrolowanego. Ciało jest jednocześnie zrelaksowane i pobudzone. Istnieje wiele stylów jogi, niektóre z nich pozwalają szybciej przechodzić przez pozy, prawie jak ćwiczenia aerobowe, a inne style rozwijają się głęboko w każdej pozycji. Niektóre mają bardziej duchowe nachylenie, podczas gdy inne są wykorzystywane wyłącznie jako rodzaj ćwiczeń.
Prawie każdy widzi korzyści fizyczne płynące z jogi, a jej stosowanie może również przynieść korzyści psychologiczne, takie jak redukcja stresu i poczucie dobrostanu, a także korzyści duchowe, takie jak poczucie połączenia z Bogiem lub Duchem lub poczucie transcendencji. Poszczególne pozy można wykonywać niemal wszędzie, a program jogi może trwać godzinami lub minutami, w zależności od harmonogramu.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest Qigong. Istnieje wiele sposobów, w jakie Qigong może pomóc ci zasnąć spokojnie i głębiej. To pierwszorzędny „reduktor stresu”. A ponieważ jest to tak proste do nauczenia i łatwe do przećwiczenia, dość łatwo jest zarezerwować kilka minut przed snem, aby wykonać tę relaksującą rutynę.
Redukcja napięć jest natychmiastowym rezultatem ćwiczeń Qigong i dodatkowo ma inne zalety. Qigong można ćwiczyć w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej lub chodzącej, w związku z czym dla tych z was, którzy mają problemy ze snem z powodu nawykowego bólu, nawet bólu pleców, Qigong może pomóc również tutaj. Być może stres, niepokój lub depresja są przyczyną Twojej bezsenności. Jeśli tak, Qigong może pomóc. Wyrówna schemat energetyczny organizmu i łagodnie wspomoże samoleczenie niemal każdej dolegliwości.
Proste ruchy qigong są często wygodniejsze do wykonania niż pozycje i postawy w jodze. Dostępnych jest wiele książek i zasobów, które pomogą ci zacząć ćwiczyć qigong.