Jakie ćwiczenia poprawiają jakość snu?

ByAdrian

lis 13, 2022

National Sleep Foundation twierdzi, że popołudniowe ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w pogłębieniu snu i skróceniu czasu potrzebnego do zapadnięcia w senną krainę.  Ostrzegają jednak, że energiczne ćwiczenia przed snem mogą w rzeczywistości mieć odwrotne skutki.

Badanie sprzed kilku lat wykazało, że poranna aktywność fizyczna była kluczem do lepszego snu.  Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center ustalili, że dorosłe kobiety po menopauzie, które ćwiczyły pół godziny każdego ranka, miały mniejsze problemy z zaśnięciem niż te, które były aktywne w mniejszym stopniu.  Dorosłe kobiety, które ćwiczyły w godzinach wieczornych, zauważyły ​​niewielką lub żadną poprawę wzorców snu.

Ćwiczenia mają wiele zalet w zarządzaniu napięciem i dobrym samopoczuciu, a dla wielu z nas noc najlepiej pasuje do naszych harmonogramów.  Lekkie ćwiczenia, takie jak joga lub spacer w nocy, mogą również pomóc w zasypianiu, ponieważ uwalniają od stresu bez nadmiernej stymulacji ciała.  (Można się spierać, czy „lekkie” ćwiczenia tuż przed snem zakłócają sen; według eksperta medycyny sportowej, Elizabeth Quinn, w rzeczywistości mogą one lepiej spać).

Joga, która swoją nazwę zawdzięcza słowu „jarzmo” – łączyć – właśnie to robi, łącząc umysł, ciało i ducha.  Ale niezależnie od tego, czy praktykujesz jogę w celu przemiany duchowej, radzenia sobie z napięciem i poprawy kondycji fizycznej czy snu, korzyści jest wiele.

Korzystanie z jogi polega na rozciąganiu ciała i kształtowaniu różnych pozycji, przy jednoczesnym utrzymywaniu oddechu w miarę wolnego i kontrolowanego.  Ciało jest jednocześnie zrelaksowane i pobudzone.  Istnieje wiele stylów jogi, niektóre z nich pozwalają szybciej przechodzić przez pozy, prawie jak ćwiczenia aerobowe, a inne style rozwijają się głęboko w każdej pozycji.  Niektóre mają bardziej duchowe nachylenie, podczas gdy inne są wykorzystywane wyłącznie jako rodzaj ćwiczeń.

Prawie każdy widzi korzyści fizyczne płynące z jogi, a jej stosowanie może również przynieść korzyści psychologiczne, takie jak redukcja stresu i poczucie dobrostanu, a także korzyści duchowe, takie jak poczucie połączenia z Bogiem lub Duchem lub poczucie transcendencji.  Poszczególne pozy można wykonywać niemal wszędzie, a program jogi może trwać godzinami lub minutami, w zależności od harmonogramu.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest Qigong.  Istnieje wiele sposobów, w jakie Qigong może pomóc ci zasnąć spokojnie i głębiej.  To pierwszorzędny „reduktor stresu”.  A ponieważ jest to tak proste do nauczenia i łatwe do przećwiczenia, dość łatwo jest zarezerwować kilka minut przed snem, aby wykonać tę relaksującą rutynę.

Redukcja napięć jest natychmiastowym rezultatem ćwiczeń Qigong i dodatkowo ma inne zalety.  Qigong można ćwiczyć w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej lub chodzącej, w związku z czym dla tych z was, którzy mają problemy ze snem z powodu nawykowego bólu, nawet bólu pleców, Qigong może pomóc również tutaj.  Być może stres, niepokój lub depresja są przyczyną Twojej bezsenności.  Jeśli tak, Qigong może pomóc.  Wyrówna schemat energetyczny organizmu i łagodnie wspomoże samoleczenie niemal każdej dolegliwości.

Proste ruchy qigong są często wygodniejsze do wykonania niż pozycje i postawy w jodze.  Dostępnych jest wiele książek i zasobów, które pomogą ci zacząć ćwiczyć qigong.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *