Jak pomóc osobom cierpiącym na narcyzm?

ByAdrian

lis 9, 2022

Narcyzm może objawiać się w różnym zakresie nasilenia. Zatem im wyższy stopień, tym bardziej możemy powiedzieć, że zbliża się do zaburzeń psychicznych. Jednak oprócz intensywności, w jakiej się rozwija, istnieją również różnice w sposobie rozwoju choroby.

Jak rozpoznać narcyzm?

Przykładowo możemy mówić o narcyzmie zależnym, czyli takim, kiedy dana osoba potrzebuje, aby otaczający ją ludzie traktowali ją z wyższością i byli cały czas świadomi jej istnienia, ponieważ sama nie zdołała stać się tym, kim chciała być. Dlatego chcą to sobie zrekompensować walidacją innych. Znajdujemy też inny odmienny profil — osoby silnej, która odczuwa ciągłą potrzebę narzucania się innym, czyli demonstrowania wyższości i czerpania przyjemności z patrzenia, jak inni są gorsi. Znowu podobne cechy do egocentryzmu.

Rodzaje narcyzmu.

Wśród różnych typów znajdziemy taki, który skupia się tylko na ciele, czyli osoba jest zaniepokojona tylko projekcją idealnego obrazu ciała do innych. Dzięki temu odczuwa potrzebę, aby ludzie go widzieli i przekazywali mu to za pomocą komplementów i pochwał.

Wśród innych profili, które możemy wyróżnić jest narcyz, który wierzy, że może poprawić i przekształcić życie innych lub ten, który próbuje oszukać innych zawsze myśląc o własnych korzyściach, więc może nawet prezentować cechy psychopatyczne.

Profilaktyka w zakresie tego zaburzenia.

To zaburzenie jest bardzo trudne do wykrycia przez samą osobę, ponieważ rzadko będzie ona wierzyła, że ma problem z osobowością. W rzeczywistości, jeśli zdają sobie sprawę, że coś jest nie tak, często sięgają po alkohol lub narkotyki. Dlatego ważne jest, aby osoby z ich otoczenia zwracały baczną uwagę na ich zachowanie przez dłuższy czas. Tak więc, jeśli możesz rozpoznać niektóre z objawów lub cech, powinieneś polecić tej osobie wizytę u specjalisty medycznego, aby rozważyć, czy może być narcystyczna.

W każdym razie w żadnym wypadku nie należy przewidywać i myśleć, że mamy do czynienia z osobą narcystyczną, ponieważ na pewnych etapach można wykazywać te cechy zaburzenia, ale tak naprawdę nie są one takie i są typowe np. dla wieku. Wskazane jest jednak leczenie i zaradzenie narcyzmowi, w przeciwnym razie może on prowadzić do innych komplikacji i problemów w Twoim życiu. Przykładowo, do najczęstszych należą problemy z partnerem, rodziną, szkołą czy pracą. Jednak mogą to być również problemy z jedzeniem, zdrowiem, samookaleczeniami czy piciem alkoholu.

Podsumowanie.

Na koniec należy  zaznaczyć, że tym osobom musi pomóc specjalista, który będzie musiał wskazać, jakie leczenie należy zastosować. Jeśli jednak spotkasz kogoś z tym zaburzeniem, powinieneś starać się nie brać jego krytyki na poważnie lub negatywnie, ponieważ nie jest ona uzasadniona, ale nie jest również wskazane, aby próbować się z nim konfrontować lub zaprzeczać mu, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że źle postępuje, a to sprawi, że nabierze większej postawy arogancji i zarozumiałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *