Kraków to nie tylko Rynek Główny i Wzgórze Wawelskie. Cenne zabytki znajdują się również na pobliskim Kazimierzu, który dawniej był odrębnym miastem a dziś jest jedną z najbardziej atrakcyjnych i niezwykłych dzielnic krakowskich. Tu przez wieki żyła obok siebie ludność chrześcijańska i żydowska. Po chrześcijanach zachowały się tu wspaniałe kościoły, jak ten na Skałce oraz kościół Bożego Ciała. Więcej zabytków Kazimierza wiąże się jednak z krakowskimi Żydami. Są to wyjątkowo cenne zabytki, jak kirkuty, synagogi oraz pożydowskie kamieniczki. Na tym dość niewielkim terenie znajduje się najcenniejsza w Europie kolekcja judaików, którą od pewnego czasu odkrywają turyści jako alternatywę dla zatłoczonych i gwarnych ulic Starego Miasta. Tu, na Kazimierzu, jest cicho i spokojnie, zaś pamiątki pozostałe tu po Żydach wprowadzają w atmosferę zadumy.
Dzielnica ta znajduje się w pobliżu Starego Miasta, zaś najpiękniejsza droga prowadzi tam brzegiem Wisły. Ruszając spod wawelskiego zamku można po krótkim spacerze dotrzeć do pierwszego ważnego punktu na Kazimierzu, czyli do znanego zespołu klasztornego Paulinów na Skałce. Ta barokowa świątynia ozdobiona jest nie tylko elegancką fasadą, ale monumentalnymi schodami. W jej wnętrzu szczególnie eksponowane jest to miejsce, w którym zgodnie z legendą miał został zamordowany św. Stanisław. Specjalny XVIII – wieczny ołtarz przypomina o tej znanej „aferze”, która w tragiczny sposób zakończyła spór krakowskiego biskupa z ówczesnym władcą – Bolesławem Śmiałym.
Pod kościołem znajduje się bardzo ważne miejsce. To Krypta Zasłużonych, w której spoczywają tacy wybitni Polacy jak Jan Długosz, Jacek Malczewski, Adam Asnyk czy Stanisław Wyspiański. Można tu również zobaczyć nagrobek Czesława Miłosza.
Przed kościołem znajduje się sadzawka św. Stanisława oraz pomnik papieża Jana Pawła II.
Cennym zabytkiem architektury sakralnej jest znajdujący się w pobliżu Skałki kościół św. Katarzyny. Ta gotycka świątynia może się pochwalić pięknym barokowym ołtarzem, będącym największą ozdoba jej nieco ascetycznego wnętrza. Warto zwiedzić również klasztorne krużganki, które ozdobione zostały cennymi malowidłami. Kolejnym ważnym obiektem związanym z katolikami mieszkającymi na Kazimierzu jest kościół Bożego Ciała. Ta gotycka świątynia z czasem została przebudowana w stylu barokowym, zaś w jej dość ciemnym wnętrzu dojrzeć można zarówno elementy barokowe, jak i gotyckie.
Najwięcej uwagi poświęcają jednak turyści dzielnicy żydowskiej. Pierwszym ważnym miejscem związanym z krakowskimi żydami jest Plac Wolnica z renesansowym ratuszem. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Etnograficzne.
Żydowskie Miasto to przede wszystkim wąskie uliczki, które zachowały swój dawny klimat. Sympatyczne kamieniczki ze słynnymi podwórkami sprawiają, że spacer po tej części Krakowa jest prawdziwą przyjemnością. Tu zabytkowe obiekty spotyka się na każdym kroku. Można tu zobaczyć wzniesioną w XVI wieku Bożnicę Wysoką oraz synagogę Remus z połowy XVI wieku, przy której znajduje się najstarszy kirkut na ziemiach polskich. Ważnym miejscem jest centralny punkt Żydowskiego Miasta, czyli ulica Szeroka. Tu dawniej koncentrowało się życie mieszkańców dzielnicy żydowskiej. Najważniejszym budynkiem jest tu Stara Synagoga, w której można zobaczyć ciekawą wystawę „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”.