Alwernia: niezwykłe miasto i jego skarby

ByAdrian

lis 1, 2022

Piękna okolica oraz cenne zabytki – oto atrakcje, którymi przyciąga turystów Alwernia. To jeden z ciekawszych zakątków, jakimi może nas oczarować Małopolska oraz Garb Tenczyński – wyjątkowy skrawek popularnej wśród turystów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po Alwerni? Dlaczego ta miejscowość jest tak chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski?

Alwernia zasługuje na uwagę turystów, a powodów, dla których warto ją odwiedzić, jest sporo. Już sam fakt, iż miasto to zostało założone przez Krzysztofa Korycińskiego, zafascynowanego pięknem włoskiej góry La Verna, może zaintrygować turystów. Ta włoska góra jest przecież miejscem, które ściśle wiąże się z osobą św. Franciszka oraz z otrzymanymi przez niego stygmatami. I to do tego miejsca miało nawiązywać miasto, które Koryciński założył po jednej ze swych pielgrzymek do Włoch. W 1616 roku na terenie obecnej Alwerni pojawiają się bernardyni, którzy zakładają tu klasztor. Wokół niego z czasem powstaje miasto, które do dziś urzeka swym położeniem, układem urbanistycznym oraz panującą tu atmosferą. Co mogą tu zobaczyć turyści?

Kto w czasie wycieczki po okolicy Krakowa zajrzy do Alwerni, ten będzie mógł zwiedzić m. in. wspomniany już zespół klasztorny. Jedną z jego najważniejszych atrakcji jest kościół, znany z cudownego obrazu Ecce Homo. W Alwerni pięknie prezentuje się też rynek, w rejonie którego nie brak zabytkowych domów z XVIII i XIX wieku. Inną atrakcją, której z pewnością warto tu poświęcić nieco więcej czasu, jest najstarsze w Polsce muzeum poświęcone straży pożarnej. W placówce tej czeka nie tylko ciekawa kolekcja dawnych sprzętów strażackich, ale i piękny zbór wozów strażackich, którymi dawniej wyruszano na akcje. Całość robi ogromne wrażenie, a zwiedzanie muzeum w towarzystwie miejscowego przewodnika staje się wyjątkową przygodą.

Bliskość Krakowa oraz wspaniałe atrakcje sprawiają, że w czasie wycieczki po Małopolsce turyści chętnie zaglądają na tereny Alwerni. Tu nudzić się nie można, a w tak pięknym otoczeniu każdy z nas będzie mógł odpocząć i miło spędzić czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *