11 sposobów na lepszą pamięć

ByAdrian

paź 13, 2022

Czasami każdemu z nas zdarzają się epizody zapomnienia mniej lub bardziej istotnych rzeczy.  W takich przypadkach umiejętności zapamiętywania wymykają się z zasięgu umysłu, bez względu na to, jak bardzo się starasz.  Może to być dość frustrujące, gdy ktoś traci kontakt ze swoimi myślami lub niewystarczająco zachowuje pamięć już zmagazynowaną, co sprawia wrażenie, jakby ważne dane uciekały z umysłu.  Niemniej jednak istnieje kilka przetestowanych sposobów na wyostrzenie mocy mózgu, dzięki czemu będziesz w stanie efektywnie zarządzać wszystkimi wprowadzonymi do niego danymi! Oto one:

1. Wystarczająco odpocznij i oczyść umysł i ciało.

Obecnie żyjemy w dość szybkim, szalonym społeczeństwie.  Ponadto wielokrotnie jesteśmy skłonni do nieustannego stawiania sobie zadań w zakresie własnego życia.  Służy to tylko niepotrzebnemu stresowaniu mózgu, co negatywnie wpłynie na pamięć osoby.  Odpowiedni odpoczynek pozwoli całemu ciału i umysłowi na skuteczne odmłodzenie.

2. Spożywaj tylko zdrową i pożywną dietę.

Oleje takie jak oliwa, lniany czy rzepakowy zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, ale także dość mało znane kwasy omega-9,, o których wiadomo, że „karmią” mózg.  Spożywanie takich posiłków uzupełniałoby zdolność mózgu do wystarczającego zatrzymywania pewnej wiedzy, a także przywoływania jej w razie potrzeby.

3. Zadbaj o odpowiednie ćwiczenia.

Eksperci od opieki zdrowotnej udowodnili, że osoba ospała lub leniwa nie pomaga mózgowi stymulować niektórych hormonów związanych z zatrzymywaniem pamięci.  Ponadto ćwiczenia pomagają w dobrej cyrkulacji krwi do mózgu, zwiększając tym samym dostarczanie tlenu do tego regionu.  Mózg, który jest odżywiony wystarczającą ilością tlenu, będzie miał większą jasność niż inny pozbawiony tego związku.

4. Ćwicz operacje orientacji w rzeczywistości.

Natychmiast się obudzisz, aby przypomnieć sobie nadchodzący dzień.  Ważne wydarzenia lub spotkania powinny być na wyciągnięcie ręki.

5. Ustaw listy.

Ważne jest, aby przygotować listę rzeczy do zrobienia przed rozpoczęciem dnia.  Pomoże ci to w utrzymaniu porządku.  Skutecznie usuniesz bałagan z umysłu, aby lepiej zapamiętać ważniejsze dane.

6. Ogranicz stosowanie dodatków, takich jak nikotyna, kofeina lub alkohol.

Wszystkie te substancje działają jako stymulanty, ponieważ zwężają wszystkie tętnice krwi.  Na dłuższą metę zakłóciłoby to prawidłowe natlenienie organizmu, zwłaszcza mózgu.  Jeśli naczynia krwionośne w mózgu zostały zwężone, może to zmniejszyć pojemność pamięci.

7. Wystarczająco nakarm mózg nową wiedzą.

Możesz czytać artykuły z czasopism, książki, a także przeglądać odpowiednie programy instruktażowe, które wystarczająco nakarmią Twój mózg nowymi danymi.  Można to porównać do okresowych modyfikacji mózgu, co jest również podobne do tego, co robisz z silnikiem samochodu.

8. Dobrze wykorzystaj powtarzające się procedury zapamiętywania.

Byłoby to skuteczne narzędzie pomagające dzieciom poprawić pamięć.  Jednak nadal będzie działać wyjątkowo w przypadku znacznie starszych osób.  Poprzez sukcesywne powtarzanie danej cechy, będziesz mógł utrwalić jej obraz w swojej pamięci.  Byłby wystarczająco dostępny do wycofania tylko w razie potrzeby.

9. Sformułuj wierszyk, który pomoże Ci przywołać dane.

Czasami dane ustawione na muzykę lub pewien chwytliwy wierszyk mogą być wystarczająco wskazane w przypadkach, gdy trzeba przypomnieć sobie te dane.

10. Prowadź dobrze udokumentowany dziennik.

To dobry sposób na uwolnienie się od stresu, a także podtrzymanie naszych wspomnień.  Czasami wydaje się, że nie pamiętamy kilku szczegółów na dany temat, ale dzięki skutecznemu szczegółowemu opisowi naszego codziennego życia będziemy mieli coś, co pomoże nam przypomnieć sobie wszystkie informacje, które trzeba sobie przypomnieć w konkretnym przypadku.

11. Dowiedz się, jak możesz być skutecznym słuchaczem.

Zapaleni ludzie zwykle mogą pochwalić się ulepszoną pamięcią przywołania w odniesieniu do danych, które już słyszeli. Skoncentruj się na tym, co chcesz przechowywać i staraj się jak najwięcej, aby nie rozpraszały Cię siły drugorzędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *